Et Çeşitlerimiz

Etiler Mangal Et Çeşitlerimiz

Etiler Plus T-Bone

T-Bone Steak

Her geçen gün artan Steakhouse restoranları ile birlikte yeni terimler öğreniyoruz. Steakhouse menülerinden de aşina olduğunuz T-bone Steak diğer biftek çeşitleri gibi dananın sırt kısmından çıkarılır. İsmini etin ortasında bulunan ‘T’ kemiğinden alan bifteğin küçük parçası bonfile büyük parçası ise kontrfileden oluşur. Bonfile kısmında yağ olmadığından, Kontrfile kısmında ise bir parça yağ bulunduğundan marinasyon gerektiren bir et çeşididir.

T-Bone Steak iki eti bünyesinde barındırdığından az ya da az-orta pişirilmesi gereken bir ettir. Sebebi ise içerisinde bulunan kontrfile piştikçe kendini çekip sertleşen bir et olduğundan çok pişirildiğinde özelliğini yitiren bir ettir.

 

Dallas Steak

Hayvanın sırtından çıkan ve oldukça değerli bir et olan Dallas Steak, yoğun yağ dokusu ve kendine has lezzeti ile bilinmektedir. Kimi zaman dana pirzola olarak ayrılan antrikotu da içinde barındıran Dallas Steak, kemikli antrikot olarak da bilinmektedir. Genel olarak etin ilk halinde sert olacağı için dinlendirme işlemi yapılır, böylelikle herhangi bir marinasyon işlemi gerekmez. 

 

Etiler Mangal Dallas Steak
Etiler Plus Bonfile

Bonfile

Bonfile eti, hayvanın sırt kısmı olan en yağsız ve en yumuşak yerinden çıkartılır. Bonfile, hayvanın en az yağlı ve en güzel yeridir. Bonfileler, büyükbaş hayvanlarda veya küçükbaş hayvanlarda farklı şekillerde pişirilebilir. Bonfileleri, çok pişmiş, orta pişmiş ve az pişmiş olarak servis etmek mümkündür.

 

Biftek

Genel olarak dana eti anlamındadır fakat günümüzde kullanılan dananın sırt bölgesinden yani kontrafileden çıkartılan yağsız ve kemiksiz ettir. Bonfile ile yan yana aralarında kemik bulunan yani kemikle beraber kesildiğinde t-bone oluşturan bölümdür. marinasyon gerektiren bir ettir. Genel olarak orta ve orta iyi pişmiş ayarlarda yenir. 

 

Etiler Plus Antrikot
Etiler Mangal Antrikot

Antrikot

Antrikot dananın göğüs omurları üzerinden boyuna doğru uzanan ettir. Hayvanın sırt kısmından, on üç kemikli kaburga bölümünden çıkan özel yağ dokusu yoğun olan bir ettir. Antrikotu lezzetli yapan hem içerisindeki mermerimsi yağ dokuları hem de ortasından geçen kalın yağ tabakasıdır. Belli bir yaş olgunluğunda kesilen hayvanlarda daha güzel çıkartılan lezzetli bir dana etidir.

 

Pirzola

Pirzola, koyun veya dana etlerinin kaburga kısmına bitişik olarak kesilen et parçalarına verilen addır. En yaygın pirzola çeşidi kuzu veya koyun pirzolasıdır. lezzetli bir pirzola için 1 yaşında kuzu tercih edilmeli ve pişirme işlemi yavaş ateşte dinlendirilerek yapılmalıdır. Bu yüzden pişirme süreci zaman gerektiren fakat kıvamında piştikçe güzelleşen enfes kuzu etlerinden biridir.

 

Etiler Mangal Pirzola
Etiler Mangal Kuzu Kaburga

Kuzu Kaburga

Kuzu kaburga, kuzunun göğüs boşluğunun her iki yanında bulunan göğüs kafesinden elde edilir. Pirzoladan ayrılmış olan göğüs kafesidir. Hafif yağlı ve piştikten sonra çıtır kıvamda olan, B vitamini bakımından zengin bir kuzu etidir. Genelde kemikli olarak ızgara da servis edilse de fırında ve tavada pişirmelere de uygun bir ettir.

 

Yaprak Ciğer

Kuzu veya dana ciğerinin jülyen şekilde doğranarak, tavada tereyağında pişirilip çeşitli baharatlarla aromize edilmesidir. Genel olarak ara sıcak olarak servis edilir

 

Etiler Mangal Yaprak Ciğer
Etiler Plus Küşleme

Küşleme

Kuzu eti olan küşleme kuzunun bonfile kısmı olup, usta kasaplar tarafından özenle çıkarılan bir ettir. Bir kuzudan az miktarda bulunduğu için özel bir ettir.
Şiş halinde veya ızgara halinde servis edilir.

 

Etiler Steak

İşletmemize özel olan nadir etlerden biri olup kuzunun böbrek yatağı bölgesinden çıkarılan hafif yağlı lezzetli güzel bir et çeşididir. Kuzu küşleme kuzunun bonfilesi etiler steak de biftek kısmıdır. Izgara veya tereyağlı olarakta servis edilir

 

Etiler Plus Karışık Steak
Etiler Plus Urfa

Adana-Urfa

Yoğunluk olarak dana kıyması içeren fakat lezzet amaçlı kuzunun boşluklarından çekilen kıyma ile kuzu kuyruk yağının ilave edilerek, acı ve baharat eklenerek hazırlanan şiş kıymasıdır. Acısız ve baharatsız olan şekline Urfa denir. Genel olarak kıyma hazırlanışı zırh ile yapılır. Kendi yağında yağlanmış lavaş ve sumaklı soğan ile servis yapılır.

 

Tandır Kebabı

Bölgesel ve yöresel olarak pişirme şekli değişen kuzu veya keçi karkasının tamamı veya bölgesel şekilde kesilip en az 2,5 saatte önceden hazırlanmış ateşte kızartılma şeklidir. Şişe takılarak, fırında pişirilerek veya kuyuya atılarak pişirme yöntemleri vardır

 

Etiler Plus Kuzu Kol Tandır
Etiler Plus Kuzu Kaburga Adet

Kuzu İncik

Kuzunun diz altı kemiğinin (incik bölümü) kuzu yağı ve baharatla lezzetlendirilmiş suda uzun süreli kısık ateşte pişirilmesidir. servis ederken üzerine yine hafif tereyağı ilave edilir

 

Kuzu Special

Yine işletmemize özel bir et olup kuzunun arka butundan çıkarılır ve ızgarada pişirilip ince kıyım şeklinde kesilip servis edilir.

 

Etiler Plus Kuzu Special